Custom image
Who's Online
We have 5 guests online

NOTICE: One seat is laying vacant in Class-VII for SC and Three seats are laying vacant in class-VIII (One each for SC, ST & General). The interested parents of the wards are requested to apply in the Vidyalaya by 26th April 2019. The last date of Admission process is 30th April 2019.

BI-LINGUAL APPLICATION FORMS OF KV No.3, CUTTACK

Online National quiz contest on Ganga. Please follow the following link:

www.gangaquest.com

Schedule for admission for the academic session 2019-20

PROVISIONALLY SELECTED & WAITING LIST FOR 1st PHASE ADMISSION INTO CLASS-I (2019-20) AT : Academics-->Admission

PROVISIONALLY SELECTED & WAITING LIST FOR 2nd PHASE ADMISSION INTO CLASS-I (2019-20) AT : Academics-->Admission

PROVISIONALLY SELECTED & WAITING LIST FOR ADMISSION INTO CLASS-III,V,VI,VII & VIII (2019-20) AT : Academics-->Admission

ADMISSION FOR OTHER CLASSES : The parents of All selected candidates of Class III, V,VI,VII & VIII are informed to verify the Original documents and take admission of their wards on 12th,15th,16th,20th or 22nd April 2019 from 08.00am ro 02.00pm. The documents to be verified are:

1. Original TC of the child duly counter signed by competent authority

2. Transfer & Service documents (Original) in case of Govt. employee

3. Resident proof

4. Caste certificete (Original) in the name of Child

5. One passport size photograph of the child

6. Fee: Rs.1825/- (Adm.fee Rs.25, Quarterly fee : Rs.600/- x 3 months) - Fee to be paid online through ATM/DEBIT card/Net Banking

VACANCY: (1) Class-III - 2, (2) Class-V - 5, (3) Class-VI - 1, (4) Class-VII - 9, (5) Class-VIII - 9

building

Kendriya Vidyalaya No.3, Cuttack, NDRF, Mundali: At A Glance

Kendriya Vidyalaya, NDRF, Mundali, Cuttack was inaugurated on 6.8.2010 by Mr.Arun Kumar, Sr.Commandant, NDRF & Hon’ble Chairman VMC. Vidyalaya is upto Class-X and total students strength in the session  2018-19 as on 28-02-2019 is 468. In staff, One regular Principal Grade-I, TGT (WE), TGT(BIO), TGT(SST), TGT(AE), TGT(P&HE), PRT-5, SSA, Librarian-1, Sub-Staff-02.

 

Result of Online Lottery for Class-I (2019-2020)

Schedule for admission for the academic session 2019-20

 

 

 

 


MR. ANANTA KUMAR SEET

PRINCIPAL

A V L JAGANNATH RAO
DEPUTY
COMMISSIONER

KVS(RO), BHUBANESWAR

 

http://www.youtube.com/user/DDNewsofficial

http://www.youtube.com/user/HRDMinistry
http://www.pmindiawebcast.nic.in
http://www.youtube.com/user/DoordarshanNational

 

Enrollment Position
As on Date:  25/04/2019 (THURSDAY)

 


Class

Total Strength

(Boys + Girls)

Today's Strength
(Boys + Girls)


I

 

 


II

 

 


III

 

 


IV

 

 


V

 

 


VI

 



VII (A & B)

 

 


VIII (A & B)

 

 


IX

 

 


X

 

 


XI

NA

NA

XII

NA

NA


STUDY MATERIALS OF CLASS-X

Photograph of Existing Infrastructure

"UBI Fee Collection"

NAME OF THE POST: TGT (ENGLISH)
1 BAIJAYANTI MALLIK M.A, B.Ed, CTET 1st
2 SONALI NAYAK M.A, B.Ed 2nd
3 SASMITA PATRA M.A, B.Ed 3rd
4 ARCHANA PRADHAN B.A, B.Ed. 4th
5 SUNITA MOHANTY M.A, B.Ed 5th
NAME OF THE POST: TGT (SCIENCE)
1 MANASI LENKA M.Sc, B.Ed 1st
2 SUCHISMITA PRUSTY B.Sc, B.Ed. 2nd
3 SWARNALATA SINGH B.Sc, B.Ed. 3rd
4 DIPTIMAYEE SAMAL B.Sc, B.Ed. 4th
NAME OF THE POST: TGT (HINDI)
1 ANAND SHARMA B.A, B.Ed, CTET 1st
2 GITANJALI KUMARI B.A, B.Ed, CTET 2nd
3 SAROJ KUMAR MALLICK M.A, B.Ed 3rd
4 VIJAY KUMAR GAUTAM M.A, B.Ed 4th
5 PRATAP KISHORE JENA M.A, B.Ed 5th
6 MANOJ KUMAR PANDA B.A, B.Ed, Ratna 6th
NAME OF THE POST: TGT (MATHEMATICS)
1 PRAVASINI BISWAL M.Sc, B.Ed, CTET 1st
2 BHOPEN KUMAR MOHANTA B.Sc, B.Ed, CTET 2nd
3 AJIT KUMAR SAHOO B.Sc, B.Ed, CTET 3rd
4 SUMATI SETHI M.Sc, M.Ed 4th
5 SUCHITRARANI ROUT B.Sc, B.Ed. 5th
6 JYOTI RANJAN SAHOO B.Sc, B.Ed. 6th
7 SAMAR KISHOR NAYAK B.Sc, B.Ed. 7th
8 SUDHIR BARIK B.Sc, B.Ed. 8th
NAME OF THE POST: TGT (SOCIAL STUDIES)
1 RAJU SUNA B.A, B.Ed, CTET 1st
2 GOPINATH SAHU B.A, B.Ed. 2nd
NAME OF THE POST: TGT (SANSKRIT)
1 SOUDAMINI MALIK M.A,B.Ed, CTET 1st
2 LOKESH BISHI B.A, B.Ed, CTET 2nd
3 DIBYAJYOTI MISHRA M.A,B.Ed 3rd
4 JYOTIRMAYEE SAHOO M.A, B.Ed 4th
5 BIKASH KUMAR MOHAPATRA B.A, B.Ed. 5th
6 PHARENDRA KUMAR SAHU M.A, B.Ed 6th
7 SOUMYARANJAN DASH M.A, B.Ed 7th
8 BASANTA KUMAR TARIA B.A, B.Ed. 8th
9 SNEHALATA JENA B.A, B.Ed. 9th
10 BASUDEV DALBEHERA B.A, B.Ed. 10th
NAME OF THE POST: TGT (ODIA)
1 RAJESH KUMAR NAYAK B.A, B.Ed, CTET 1st
2 SANTOSH KUMAR PANDA M.A, B.Ed 2nd
3 KRUPASINDHU SAHOO B.A, B.Ed. 3rd
4 SIBASANKAR MISHRA B.A, B.Ed. 4th
5 SANJAYA BEHERA B.A, B.Ed. 5th
6 KANHU CHARAN SETHY B.A, B.Ed. 6th
7 MONALISA PRADHAN B.A, B.Ed 7th
NAME OF THE POST: DANCE COACH
1 SUBHALAXMI SARANGI M.A, B.Ed, Sangeet Visharad 1st
2 G. NAGESWARI + 3 Comm, S.Alankar 2nd
3 RASMITA RANI LAKRA + 3 Sangeet Visharad 3rd
4 SHREEJA SARANGI + 3 Comm, Sangeet Visharad 4th
NAME OF THE POST: GAMES & SPORTS COACH
1 SREEPATI SAHOO B.P.Ed, M.P.Ed. 1st
2 RESHMA SWAIN B.P.Ed. 2nd
3 PRIYADARSANI MOHANTY B.P.Ed. 3rd
4 BISHNU CHANDRA PANDA B.P.Ed. 4th
NAME OF THE POST: YOGA INSTRUCTOR
1 NIBEDITA RATH M.A (YOGA) 1st
2 RASMITA NANDA M.A (YOGA) 2nd
3 DUSASAN SAHOO M.A (YOGA) 3rd
4 HARIPRIYA KHANDAI M.A (YOGA) 4th
5 SOMANATH PANIGRAHI M.A (YOGA) 5th
6 PRAVASINI DAS M.A(SANSKRIT), Dip. In Yoga 6th
NAME OF THE POST: COMPUTER INSTRUCTOR
1 ARABINDA BIRABAR HARICHANDAN MBA(IT),PGDCA, PGDCSc. 1st
2 SRIRAM CHANDRA BARIK B.Tech 2nd
3 J. P. PRITAM SAGAR B.Tech 3rd
4 BISWO BHUSAN BEHERA MCA 4th
5 ROSALIN SWAIN B.Tech 5th
6 ASHIS KUMAR PARIDA M.Sc(Comp.Sc) 6th
7 SMITA MOHANTY MCA 7th
8 SK. AJIZULLA B.Tech 8th
9 BISIKESHAN DAS MCA 9th
10 DHARITRI MALLICK MCA 10th
11 SANDEEP KUMAR BEHERA BCA 11th
12 BHAGYASHREE MAHALA B.Sc(Comp.Sc) 12th
13 RUPALI SWAIN B.Sc(Comp.Sc) 13th
14 SOUMYA SUHASINI MOHAPATRA B.Sc, PGDCA 14th
NAME OF THE POST: PRT
1 NAMITA BARIK +3 Sc, CT, CTET 1st
2 SAROJINI BARIK +3 Sc, CT, CTET 2nd
3 DEBASISH PATRA +2 Arts, CT, CTET 3rd
4 SATYABHAMA SAHOO +3 Sc, CT, CTET 4th
5 SWADHIN KUMAR BISWAL +2 Sc, CT, CTET 5th
6 JASMIN MOHANTY +3 Sc., CT 6th
7 SAROJA KUMAR BEHERA MA (Comm), CT 7th
8 SAHADEB SAHOO +3 Sc, CT, OTET 8th
9 ARCHANA SHARMA +3 Sc., CT 9th
10 SABITA SAMANTARAY +3 Arts, CT, OTET 10th
11 INDRAJIT KHANDUAL +3 Sc., CT 11th
12 MANMOHAN RAY +2 Sc., CT, OTET 12th
13 ADITYA NARAYAN PANDA +2 Sc., OTET 13th
14 PABITRA MOHAN PANI + 3 Sc., CT 14th
15 ANIL GOCHHAYAT + 3 Sc., CT 15th
16 SAROJ ROUT +3 Arts, CT 16th
17 MAMATA PRUSTY + 3 Sc., CT 17th
18 SOUMYA RANJAN PRADHAN +3 Arts, CT 18th
19 CHIRANJIB PANDA +3 Arts, CT 19th
20 SUSHREE SANGITA DHAL +3 Sc, CT, MICT 20th
21 SUNIL KUMAR SAHOO +3 Arts, CT 21st
22 CHINMAYA KUMAR JATASINGH + 3 Sc, CT, OTET 22nd
23 KESHAB CHANDRA SAMAL + 3 Arts, CT 23rd
24 NIRANJAN JENA +3 Sc, CT, OTET 24th
25 TABASUM ARA MA, B.Ed. 25th
26 MANOJ KUMAR MOHARANA +3 Sc., B.Ed. 26th
27 KRUPASINDHU SAHOO +3 Arts, B.Ed,OTET,OSSTET 27th
28 DHRUBA CHARAN BEHERA +3 Arts, B.Ed. 28th
29 BHAGABAN BEHERA +3 Arts, B.Ed. 29th
30 JYOTI PRASAN RATH +3 Arts, B.Ed. 30th
31 RASHMIREKHA PANDA +3 Arts, B.Ed. 31st

Last Updated (Thursday, 25 April 2019 08:24)

 
Cuttack